Nasz Turniej Akademios był próbą uporządkowania sposobu motywowania i informowania o szkolnych wymaganiach. W ciągu roku mocno ewoluował, na przykład dość szybko ustaliliśmy, że nie ma żadnego znaczenia liczenie zdobywanych SPRAWNOŚCI, zaś żeby pozytywnie podsumować pracę trzeba po prostu mieć świadomość, że przeważająca większość możliwych do zdobycia dla konkretnego ucznia SPRAWNOŚCI (przewidzianych dla ucznia wymagań) jest opanowana. Dochodziły też nowe elementy, które się sprawdziły, jak indywidualne trymestralne rozmowy podsumowujące uczeń-nauczyciel, organizowane jeszcze przed podsumowaniem trymestru z udziałem mentora i dyrektora.
Ostatnio na zebranie naszej Społeczności Pracowników dotarli przedstawiciele Zgromadzenia Szefów z prezentacją zbierającą opinie i rekomendacje naszych uczniów co do organizacji kolejnego roku szkolnego. Także zaprezentowaliśmy i przedyskutowaliśmy opinie zebrane od naszej kadry na ten temat.
Nasze zbieranie opinii o całorocznej pracy doprowadziło do konkluzji, że PROJEKTY, PASJE i EDUKATY powinny być kontynuowane w podobnej formie jak dotychczas, jako elementy wzbogacające i podkreślające różnego rodzaju zainteresowania i aktywności uczniów, także pozaszkolne i nie-przedmiotowe, ale mogące mieć wpływ na rozwój wiedzy i umiejętności uczniów. Mogą również być istotne dla naszych najmłodszych podopiecznych.
Na pewno do pozytywnych efektów - nadrobienia przez prawie wszystkich starszych uczniów posiadanych elementarnych braków z matematyki - doprowadził system matematycznych Leveli. W małych grupach prowadziliśmy krótkie kursy pozwalające nadrabiać Levele. Zdecydowaliśmy przygotować, analogicznie do matematyki, takie "check-listy" Leveli czyli indywidualnie dostosowaną (stosownie do przeprowadzonej diagnozy) listę wymagań koniecznych do osiągnięcia w ciągu roku, także dla innych przedmiotów, zaś podobny kursowy - "levelowy" system nadrabiania podstawowych umiejętności wprowadzić przynajmniej z drugiego obowiązkowego przedmiotu maturalnego - języka polskiego. Oczywiście przy tym będziemy kontynuować naukę języków obcych w bardzo małych grupach dostosowanych do zaawansowania oraz obejmowanie wielu uczniów z różnych dziedzin indywidualną pomocą w nauce i poszerzaniem wiedzy, zależnie od ich potrzeb i zainteresowań.
Ważne dla wszystkich i na ogół pozytywnie postrzegane jest wsparcie mentorów. Bardzo potrzebne jest kontynuowanie aktywności Zgromadzenia Szefów. Szefowie postulują systematyczne wspólne konsultacje z kadrą, aby na bieżąco mieć wpływ na sposób naszego działania. Ostatnie spotkanie Społeczności Pracowników ze Zgromadzeniem Szefów pokazało, że warto takie spotkania cyklicznie kontynuować i mogą one nam pomóc ulepszać naszą organizację pracy.